Skocz do zawartości
niems

Lista porad dla kierowców SUV-ów i aut terenowych od Goodyeara

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tylko twarda nawierzchnia

 

Lista porad dla kierowców SUV-ów i aut terenowych od Goodyeara

Goodyear_auto_5.JPG

 

Goodyear_auto_4.JPG

 

Goodyear_auto_1.JPG

 

Warszawa, 11 lipca 2013 r. – Według prognoz, w 2014 roku europejski rynek pojazdów SUV/4x4 będzie liczył kilka milionów aut. Większa niż kiedykolwiek grupa kierowców będzie korzystać z możliwości samochodów z napędem na cztery koła. W sytuacji, w której doświadczenie niektórych użytkowników tych aut nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu,

a nawet utknięcia w terenie, jest duże.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, eksperci Goodyeara przygotowali listę porad dla kierowców pojazdów SUV/4x4 wybierających się w trudny teren:

 

 1. Dobrze poznaj możliwości i ograniczenia twojego pojazdu. Przeczytaj instrukcję i zasięgnij informacji o jego faktycznych możliwościach
  off-road’owych.
 2. Nie wszystkie samochody SUV/4x4 są właściwie wyposażone do ciężkiej jazdy terenowej – mogą nie mieć na przykład odpowiednich opon.
 3. Jazda off-road jest często wolna – nie ulegaj pokusie mocnego wciskania gazu w terenie. Przyśpieszaj łagodnie aż do uzyskania trakcji – w ten sposób nigdzie nie utkniesz.
 4. Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po błotnistym terenie, zmiana na niższy bieg może poprawić kontrolę nad autem, ponieważ moc będzie przenoszona na opony w sposób bardziej łagodny
  i równomierny.
 5. O ile to możliwe, unikaj hamowania na bardzo luźnym, błotnistym terenie. Nagłe zablokowanie kół może spowodować utknięcie albo też poślizg.
 6. Licz się z przeszkodami – nawet pozornie niewielkie z nich mogą zatrzymać najlepszy samochód terenowy. Pamiętaj, że terenówki różnią się prześwitem. Wysiądź i zbadaj przeszkodę, zanim po niej przejedziesz. Jeżeli utkniesz na kamieniu czy pniu, najpierw spokojnie oceń sytuację. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia pojazdu.
 7. Przez niewielkie żleby, rowy czy pnie przejeżdżaj pod kątem, aby trzy koła pomagały przejechać czwartemu.
 8. Regularnie sprawdzaj bieżnik – jeżeli jest zabłocony, tracisz przyczepność.
 9. Wjeżdżając na strome zbocze, atakuj je prostopadle – utrzymanie wszystkich czterech kół w kierunku nachylenia zapewnia maksymalizację mocy i przyczepności.
 10. Przed powrotem na drogę asfaltową oczyść opony z ziemi i innych zanieczyszczeń, a potem sprawdź ciśnienie powietrza w ogumieniu. Przed dalszą jazdą sprawdź również, czy opony nie uległy uszkodzeniu.

 

Źródło: Goodyear Dunlop Tires Polska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×