Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • smyk

      Problemy z logowaniem?   24.04.2017

      Drogi użytkowniku jeśli masz problemy z zalogowaniem się na forum, spróbuj ustalić swoje hasło ponownie, korzystając z opcji Odzyskiwania hasła http://forumsamochodowe.com/lostpassword/. Powyższy problem jest wynikiem migracji forum na nowe oprogramowanie forum, które używa innego algorytmu do szyfrowania haseł. 
niems

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

14 postów w tym temacie

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

 

post-4-14868031176451_thumb.jpg

 

 

Z roku na rok na polskich drogach jest coraz więcej kobiet za kierownicą. W 2006 roku, co 3 dorosła kobieta posiadała prawo jazdy kategorii B. Obecnie, według CEPiK ( Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) na 20 mln kierowców, 44% tj. około 8,8 mln stanowią kobiety, a 56% - 11,2 mln to mężczyźni.

Najwięcej kierowców posiada uprawnienia na kategorię B. Kategoria ta pozwala prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem motocykli i autobusów. Na popularne auto osobowe uprawnienia ma 17,6 mln kierowców, z czego 40 % to kobiety.

 

Policyjne statystyki wskazują odpowiedź na pytanie, która z płci jeździ bezpieczniej? Sprawcami wypadków w zdecydowanej większości byli panowie, doprowadzając do 74,1% z nich. Panie były odpowiedzialne za co 5 wypadek. Co ciekawe, również wśród pieszych sprawców wypadków zdecydowany prym wiodą mężczyźni, przyczynili się oni do powstania 67,3% wypadków, a kobiety spowodowały ich 31,4%.

 

 

Bardzo ciekawe są dane Policji, które pokazują konsekwencje wypadków spowodowanych przez mężczyzn i kobiety. Statystyki pokazują, że w ogólnej liczbie wypadków spowodowanych przez kobiety, w co 25 wypadku mieliśmy do czynienia z ofiarą śmiertelną, u mężczyzn statystyki były zdecydowanie wyższe, w co 11 wypadku ginęła 1 osoba.

Jeżeli spojrzymy na europejskie statystyki pokazujące ofiary wypadków, tam również można zauważyć, że większość osób które zginęły w pojazdach to mężczyźni, wśród nich 56% to kierowcy, a 17% to pasażerowie. Kobiety za kierownicą stanowiły 13% ofiar wypadków, a pasażerki 14%.

 

Światło na ten obraz statystyk rzucają badania przeprowadzone przez panią Annę Zielińską z Instytutu Transportu samochodowego, które pokazują, że aż 45% kobiet martwi się kiedy ich bliscy podróżują samochodem. Pozytywny obraz statystyk może być spowodowany większą empatią kobiet i ich zrozumieniem dla ryzyka, jakie wiąże się z podróżowaniem.

Żeby ten obraz był obiektywny warto zaprezentować zdanie Policji. Zauważa ona błędy, które popełniają panie i zalicza do nich głównie:

zbyt wolną jazdę,

późne sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu lub skrętu,

asekuracyjne i zbyt wolne wykonywanie manewrów,

potrzebę zaparkowania za wszelką cenę,

Panowie natomiast mają największy problem z brawurą i prędkością. „Warto również zauważyć, co mówią badania na temat respektowania przepisów dotyczących przestrzegania limitów prędkości. TNS Pentor przeprowadził ankietę na temat prędkości na drodze i skojarzeń z nią. Porównując opisy można dostrzec zdecydowaną różnicę w podejście, pań i panów, o dziwo szczególnie u starszych respondentów. Dla pań prędkość to brawura, tragedia i nieodpowiedzialność, jeśli są pozytywne skojarzenia to dotyczą one odpoczynku.

 

Panom prędkość kojarzy się zdecydowanie z męskością i siłą. Co mówią statystyki? Mężczyźni zdecydowanie częściej łamią ograniczenia i limity, tylko 17 % je zawsze respektuje. U kobiet te statystyki wyglądają lepiej, u 27% prędkość wynikająca z przepisów jest prędkością, z którą się poruszają po drodze.” mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

 

Różnic między mężczyznami i kobietami występuje jeszcze więcej. Kobiety czują większą odpowiedzialność za osoby, które znajdują się w samochodzie. Sam fakt obecności pasażerów w samochodzie powoduje, że jadą spokojniej i wolniej. Na mężczyzn już to tak nie działa.

Badania TNS Pentor pokazują również, że podczas spotkań z Policją można określić z dużym prawdopodobieństwem jak będą się zachowywać przedstawiciele płci. Mężczyźni będę bagatelizować przewinienie i odwoływać się do braku zagrożenia, kobiety natomiast ciężar tłumaczenia przeniosą na niewiedzę i roztrzepanie.

 

Na drodze nie ma wojny płci. W swoich pojazdach wszyscy jesteśmy równi i wszystkim nam przyświeca ten sam cel. Chcielibyśmy bezpiecznie wyjeżdżać i wracać do domu. Większa obecność kobiet w ruchu drogowym powinna tą poprzeczkę bezpieczeństwa stale podnosić. Ich poczucie odpowiedzialności, empatia i uśmiech może nie rozładują korków, ale ograniczą agresję i napięcia.

 

Źródło: Volkswagen Group Polska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W mojej opini kobiety prowadzą ostroźnie, bardziej bojaźliwie - dlatego tak często się na nie trąbi :) Jednak w szerszej perspektywie taka jazda przynajmniej zapewnia względe bezpieczeństwo - nawet jak kobieta popełni błąd to ten błąd nie będzie śmiertelny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię kobiet za kierownicą chociaż muszę przyznać że moja żona sobie nieźle radzi. Jedynym minusem jest to że cały bagażnik jest wypelniony jej rzeczami. Zwłaszcza butami bo nigdy nie wiadomo czy nie bedzie musiala ich zmienic... haha :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moja narzeczona bardzo dobrze sobie radzi za kierownicą, nie wiem skąd ta niechęć. I bardzo przydaje się to jej prawo jazdy jak w razie jakiegoś wyjścia na imprezę mam ochotę wypić piwko czy dwa. Więc wtedy ona wraca. Teraz zastanawiamy się nad kupnem dla niej samochodu i rozważamy tylko auta z automatem. Bo nauczyła się juz jeździć moim i nie chcemy jej niepotrzebnie stresować manualem ;)

Edytowane przez niems
nie linkuj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mężczyźni w wielu przypadkach jeżdżą bardziej dynamicznie i przez to mniej uważnie,ostrożnie i to właśnie oni powodują zdecydowaną większość wypadków. Poniekąd można się zgodzić,że to właśnie kobiety są lepszymi kierowcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mężczyźni w wielu przypadkach jeżdżą bardziej dynamicznie i przez to mniej uważnie,ostrożnie i to właśnie oni powodują zdecydowaną większość wypadków. Poniekąd można się zgodzić,że to właśnie kobiety są lepszymi kierowcami.
Ale oczywiście są kobiety, które nie wiedzą co mają robić na drodze, już nie mówię na parkingu. Ja dziwnym trafem zawsze na takie trafiam, które mi wyjeżdżają, wymuszają pierwszeństwo itd. Ehhh... jakby nie to to zawsze bym kobiety chwaliła za jazdę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Choć w naszym kraju samochodami nadal kieruje więcej mężczyzn, to panie z roku na rok coraz bardziej wyrównują te statystyki. Z badań TNS Pentor oraz danych Komendy Głównej Policji wynika, że mężczyźni to agresywni, szybcy kierowcy. Kobiety z kolei prowadzą zachowawczo, a największe kłopoty mają z parkowaniem. O ile panowie powodują wypadki przekraczając dozwoloną prędkość, to panie zdecydowanie częściej wymuszają pierwszeństwo. Ale i tak płeć piękna może czuć się dużo bezpieczniej na drodze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


×