Skocz do zawartości
taszar

41. Rajd świdnicki – citroëny ds3 r3 pokazały klasę !

Rekomendowane odpowiedzi

Po długiej, zimowej przerwie do Świdnicy zjechali zawodnicy i zespoły pragnące rozpocząć rywalizację w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz w Rajdowym Pucharze Polski. Pierwsza runda obu cykli, rozgrywana tradycyjnie w Górach Sowich zgromadziła łącznie 93 załogi, które zmagały się w bardzo trudnych, pozimowych warunkach na czternastu asfaltowych odcinkach specjalnych. W tych niezwykle trudnych warunkach załogi Citroën Racing Trophy Polska pokazały klasę plasując się na najwyższych miejscach klasyfikacji pojazdów napędzanych na przednią oś!

 

KK_20130412_175846_D3_02.jpg

 

Większą część nawierzchni odcinków specjalnych Rajdu Świdnickiego-Krause pokrywała woda, wypływająca z topniejących na poboczach zwałów śniegu, a w wielu miejscach asfalt pokryty był żwirem. Zapoznanie z trasą odbywało się jeszcze w wielu fragmentach po śniegu, ale na szczęście podczas rajdu wiosenna aura wygrała i oesy w ostatniej chwili odsłoniły właściwą nawierzchnię, choć często była ona tylko na szerokość samochodu! W tych trudnych warunkach do walki o pierwsze punkty w Citroën Racing Trophy 2013, stanęły cztery załogi w przednionapędowych Citroënach DS3 R3. W składzie trzech zespołów mogliśmy zobaczyć dobrze znanych z lat ubiegłych zawodników: Janka Chmielewskiego z pilotem Robertem Hundlą, Szymka Kornickiego z powracającym na prawy fotel po przerwie poświęconej na uzyskanie tytułu doktorskiego Piotrem Zegarmistrzem oraz Radka Raczkowskiego z Łukaszem Gwiazdą. Jako czwarta, do rodziny Citroëna po dwuletniej przerwie, powróciła załoga Radek Typa/ Szymon Gospodarczyk, która na Rajdzie Świdnickim po raz pierwszy miała okazję usiąść za kierownicą najnowszego deesa. Sprawili oni małą sensację na początek rajdu, wygrywając pierwszy odcinek sobotniego etapu – Witoszów, który poprzedzony był dwiema krótkimi próbami rozegranymi w piątek na ulicach Świdnicy. Potem niestety nie przewidzieli gwałtownego opadu deszczu na 5-tym oesie „Świerki 1” i nie najlepiej dobrali opony, co spowodowało ok. 1,5 minutową stratę do najszybszych na tym odcinku Chmielewskiego i Hundli, którzy wygrali jeszcze odcinki „Świerki 1” i „Walim 2” i objęli prowadzenie po pierwszym dniu rajdu, pokazując, że w tym roku będą załogą z którą trzeba się będzie liczyć w walce o zwycięstwo.

Pozostali nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry i pokazywali, że rywalizacja w tym roku będzie bardzo wyrównana. Szymon Kornicki z Piotrem Zegarmistrzem na swoje konto zapisali zwycięstwa w pierwszym przejeździe piątkowego prologu a także siedemnastokilometrowego, kultowego odcinka Zagórze-Walim. Za to Radosław Raczkowski z Łukaszem gwiazdą popisali się najlepszymi czasami na dwóch odcinkach drugiej sobotniej pętli „Witoszów 2” i „Świerki 2”, lecz na ich wynik wpłynęła trzyminutowa strata, spowodowana koniecznością zmiany koła, uszkodzonego na czwartym oesie. Na tle innych załóg w samochodach z napędem na jedną oś, klasyfikowanych jako 2WD, zawodnicy CRTP wypadali bardzo dobrze, zajmując czołowe miejsca i notując kolejne zwycięstwa oesowe. Drugiego dnia rywalizacja była wyjątkowo wyrównana. Nasze załogi kończyły długie, kilkunastokilometrowe odcinki specjalne z różnicą nie przekraczającą kilku sekund! Wyjątkiem był odcinek z Rozciszowa do Walimia, gdzie na słynnych patelniach załoga Raczkowski – Gwiazda jak wiele innych załóg w tym miejscu, popełniła błąd kosztujący ich dodatkowe trzy minuty. Zwycięsko z tej walki wyszedł aktualny mistrz Citroën Racing Trophy Polska – Jan Chmielewski, pilotowany w tym sezonie przez aktualnego wicemistrza – Roberta Hundlę, którzy na swoje konto zapisali 25 punktów do klasyfikacji, oraz odebrali na mecie, zlokalizowanej na rynku w Świdnicy, czek za zwycięstwo o wartości 4000 Euro, potwierdzając swój prymat na początku sezonu. Drudzy, ze stratą 1 minuty i 11 sekund, na finiszu zameldowali się Szymon Kornicki z Piotrem Zegarmistrzem, wzbogacając się o 18 punktów i 2500 Euro, tym samym pokazując że i w tym sezonie będą walczyć o najwyższe laury. Jako trzecia załoga CRTP 2013, rajd ukończyli debiutujący w Citroënie DS3 R3, Radosław Typa z Szymonem Gospodarczykiem, co jest dobrym prognostykiem na dalszą część sezonu. 15 punktów i 1500 Euro to dobra zaliczka na przed kolejnymi rundami. Czwarte miejsce załogi Radosław Raczkowski – Łukasz Gwiazda nie do końca odzwierciedla możliwości tej ambitnej załogi. Zwycięstwa na oesach i dobra forma w trakcie całego rajdu pokazują, że również oni będą się liczyć w tegorocznej rywalizacji Citroën Racing Trophy Polska. Kolejna odsłona rywalizacji CRTP 2013 będzie miała miejsce pod koniec maja w Wiśle, gdzie Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski zawitają ponownie po wieloletniej przerwie. Mamy nadzieję, że walka na wąskich, asfaltowych odcinkach specjalnych w pobliżu Jastrzębia Zdroju, gdzie zlokalizowana będzie baza rajdu, dostarczy Wam równie wielkich emocji i wspaniałych doznań. Zapraszamy!

 

KK_20130412_180213_D300_02.jpg

KK_20130413_125510_D3_01.jpg

KK_20130412_174910_D300_02.jpg

 

źródło: Citroen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×